בחרו עמוד

קונג פו – אמנות הלחימה

קונג פו הנלמד בבית הספר היא אומנות לחימה והגנה עצמית אשר מקור השושלת שלה בשני בתי ספר (האחד שאולין, השני וודאנג) שבסין. הלימוד נוצר באמצאות מערכת מבוקרת וחכמה של פיתוח ולמידה, המאפשרת מקץ שנים, ליצור אצל כל אמן קונג פו, אומנות לחימה אישית, ייחודית ומושלמת עבור עצמו.

מיקום וזמנים: מחודש ספטמבר 2017 אנחנו נתרגל בסטודיו בבית הספר ניצנים הנמצא בסמוך לקנון רמת אביב. יש חניה. אנו מתאמנים בימים ראשון ורביעי. ראשון: 19:30-21:30 ורביעי 19:15-21:15. החצי שעה הראשונה מוקדשת לקונג פו שאינו לחימתי(אמנות היכולת) וכולל תרגול מדיטציות, צ'י קונג, ועבודת מודעות. זהו חלק שאינו חובה ויש מי שיבחר להגיע לחלק של אמנות הלחימה בלבד ובמקרה זה השיעור יערך במשך שעה וחצי.

מחיר: 280 שקלים לחודש. 

מה מיוחד אצלנו? השיעור בנוי כך שאת רובו (בדרך כלל שבעים וחמישה אחוזים ממנו) אנו מקדישים לתנועת אמנות הלחימה. בדרך כלל רבע מהשיעור מוקדש לתהליך שאנו נוהגים לכנות אותו אמנות היכולת (קונג פו). כלומר עבודה על מודעות ושכלול יכולות פנימיות. עבודה זו תומכת ומאפשרת למידה ברמה גבוהה מאוד של אמנות הלחימה.

העבודה על יכולות של הגנה עצמית מורכבת ברובה מעבודות זוגות. מכיוון שתלמידים מתחילים עדיין לא שולטים מספיק טוב ביכולות העוצמה של החבטות, אנו מתחילים בעבודה בעוצמה נמוכה. בהדרגה לומד כל תלמיד גם לעבוד בעוצמה חזקה יותר כשהוא שולט בתנועתו. כך אנו נמנעים מפציעות ויכולים לתרגל סוגים שונים של קרבות כשכל תלמיד יודע איך לשמור על עצמו ועל הפרטנר שלו. 

 לימוד קונג פו לבוגרים. לימוד הקונג פו עליו אתם קוראים פה מיועד לבני שבע עשרה ומעלה. זהו תרגול עמוק מבחינה תנועתית, המלווה בתהליך של מדיטציות ועבודות פנימיות אשר מובילות לתהליכי שינוי מהירים ועוצמתיים מאוד. לימוד לילדים מתקיים תחת מסגרות שונות, כמו קבוצות הקראטה ברמת השרון.

השלב הראשון – חגורה לבנה חומרים נלמדים: עבודה על חבטות שונות והגנה עצמית בעיטות: שני שלבים, ישרה,סיבובית, צד, מבפנים לבחוץ, מבחוץ לבפנים, מגל, שלוש מאות שישים… אגרופים שונים ומכות מרפק. הסטות, הגנות, בריחים, תקיפה לנקודות תורפה בגוף. דרישות: לדעת את כל החבטות הנלמדות ברמה בסיסית. היכרות המאפשרת להכות באופן ממשי מבחינת דיוק ועוצמה.

גמישות אין דרישות מיוחדות.

טכניקות סיטואציית קרב תיאורטית הכוללת הגנה והתקפה. דרישות: יש לדעת 5 טכניקות במידה שווה לשני הצדדים. מול פרטנר, ומול תוקף דמיוני. בנוסף, לדעת ללמד אותן לתלמידים לאחרים

פורמות סדרת תנועות ידועה מראש המתבצעת מול יריב או יריבים דמיוניים. מטרתה: לפתח את יכולת הלוחם ולשפר את מוכנותו לקרב אמת. לשפר את יכולת התנועה. דיוק, זרימה, תנועה נכונה. משפרת ריכוז, זיכרון, התמצאות במרחב, דיקו תנועתי ועוזרת להכיר לעומק את העקרונות וההיבטים של הקונג פו. בשלב הראשון נלמדות ארבע פורמות בסיסיות ראשונות ופורמת חמשת החיות. נלמדות בגרסאות שונות. דרישות: יש לדעת לבצע אותם גם בדמיון, במהירויות שונות ולדעת להעביר אותן לתלמידים אחרים.

עבודת זוגות בשלב הראשון עובדים על מספר רב של עבודות בזוג, תוך דגש על עבודה עם פרטנרים שונים ולא עם פרטנר קבוע. דרישות: ביצוע נכון ומקדם של כל צורת עבודה מחייב התייחסות לשלושה אלמנטים. מטרה-מה היא מטרת העבודה חזון-החזון שלי לגבי העבודה (יכול ומאוד ייתכן שישתנה עם הזמן) הגשמה-הגשמת החזון תוך כדי עבודה

עשר צורות עבודה בזוגות בסיסיות הזזות, אגרוף חומק, תפיסה והתחמקות, כתפיים, ראי רגליים מתחת לגובה ברכיים, שער לידיים דביקות ודוחפות, ידיים מלא ראש כתפיים בטן על הקיר, וחיזוק להבים.

קרבות בקרבות עובדים בין השאר על הנושאים הבאים: ראיית קרב – לחפש מקומות שאינם נשמרים לצורך פגיעה, תוך מבט בעיניים. טווח – מציאת הטווח המתאים לשם התקפה יעילה. שמירת ראש – שמירה יעילה על החלק החשוב והפגיע ביותר על ידי הגנת תמידית בעזרת הידיים שמירת אנרגיה – שליטה בתנועות. כך שלא יתבצעו התקפות סתמיות, חסרות מטרה ממשית. נשימה – שמירה על קצב סדיר של נשימה., תוך ניסיון להוציא את הפטנר מקצב נשימה סדיר שקט וטבעיות – עבודה מתוך מצב של רוגע. מתוך רצון לשפר את הלוחמה שלך ואת לוחמת הפרטנר, לא מתוך כעס או רצון לנצח.

מעבר למצב לחימה – היכולת לשנות מצב תודעתי תוך זמן קצר, ולקלוט ולהבין במהירות את העומד מולך. עבודה פנימית – היכולת לעבוד עם דגשים וטכניקות למידה שישפרו את רמת הריכוז והשליטה הנפשית והפיזית. דרישות: יכולת בסיסית של קרבות. היכולת להיות סגור ולסמן לפרטנר היכן שהוא פתוח. בשלב הראשוני ישנן עבודות סימונים בלבד שאינן מנותקות מן המציאות. ישנו דגש על כך שאין מנצח ומנוצח. ישנם שני פרטנרים המנסים לקדם את עצמם ואת השני.

סדרות צ'י קונג צ'י קונג הינה אומנות השליטה באנרגיה ובנשימה. סדרות של תנועות המשפרות ריכוז, בריאות, נשימה נכונה והרפיה על פי עקרונות הרפואה הסינית דרישות: יש לדעת ולבצע אחת משש סדרות בסיסיות, בינהן: שמונה יחידות ריקמה חמשת האלמנטים חמשת האלמנטים השנייה המעגלים משיכת מרידיאנים האדירויות

עבודה פנימית (קונג פו – אומנות היכולת) דרישות: להיות תלמיד שאפשר להעביר לו עבודה פנימית בצורה פשוטה ומעשית כמו כל עבודה חיצונית. אומנות הלמידה.