אמנות הלמידה

לכל בני האדם יש פוטנציאל מדהים לקבל מידע, לעבד אותו ולהשתמש בו. כבר מלידתנו אנו כל הזמן לומדים. אנו עוברים תהליכי למידה במוסדות לימוד, קורסים, מההורים, החברים…כל חיינו אנו לומדים. אחד המשפטים החמודים שאני שומע הוא: כל יום לומדים דבר חדש.

באופן מפתיע רב האנשים שרוצים ללמוד ומשקיעים את מיטב כספם בלימודים, לא לומדים איך ללמוד ולכן גם לא ממשים את תהליך הלמידה ( קבלת מידע-עיבוד- ושימוש בו) כפי שהיו יכולים.
בשיעורים אנו עובדים עם טכניקות למידה שונות שמטרתן להביא אותנו להיות תלמידים מעולים. בעזרת תרגילים שונים אנו מחזקים את יכולות הלמידה : שיפור הריכוז, זיכרון, מיקוד ודיוק, הפרדה והבדלה של העיקר מהתפל, סיכום ומרקור של מידע מילולי, בהירות מחשבתית וניקוי של מחשבות שאינן רלוונטיות.

אנו מנסים ובדרך כלל גם מצליחים להגיע ליכולות של סוגי למידה שונים:
לאהוב באמת ללמוד, ללמוד מתוך עמדה של נחישות, למידה מתוך קלילות, למידה מכל אחד (למשל היכולת לקבל את המידע הרצוי, אפילו ממורה גרוע), למידה ממקום של ביטחון שאני יכול ללמוד ולהשתפר בכל נושא שאבחר, הורדה והעלאת סטנדרטים, שימוש בסרגל הרצינות, הנאה מלמידה, למידה נוכחת, עבודה עם חומר כתוב, קבלה של מידע והעברתו לאדם אחר בפשטות.

שיפור ביכולות הלמידה ובסוגי הלמידה השונים מתבצעים בעזרת תרגילים בישיבה, הליכה, אפילו בשכיבה ובמקרים רבים אנו משתמשים בסוגי תנועה שונים (אמנות הלחימה, צ'י קונג ותנועה חופשית ומונחית) ככלי יעיל ביותר להבנה, להעמקה ולשכלול יכולות למידה של כל נושא שנרצה ללמוד (כמו בישול, מחשבים, או שפה זרה).