עבודת העצמה

בשיעורים אנו מנסים לעבוד על תהליכי העצמה, מודעות ושינוי בנושאים שונים, כמו: סדר וארגון בחיינו, הגשמה של מטרות, נחישות, משמעת עצמית, נוכחות, ריכוז ועוד. העבודה על התהליך מתקיימת בכמה מישורים, או חלקים, אשר משלימים את התהליך. ניתן לבצע חלוקות שונות להבנת מבנה העבודה שלנו. בכתוב מטה תוכלו להבין יותר את תהליך העצמה שלנו דרך חלוקה שבחרתי, לארבעה מישורים.
תהליך מודעות או ערות: מישור זה מהווה את הבסיס לתהליך. בכדי לקיים שינויים אנו צריכים להיות מספיק ערים ומודעים למציאות ולמה שקיים על פני השטח ומתחת לפני השטח. אחד הכלים המשמעותיים לכך, הוא תרגול המדיטציה, שהינו למעשה תהליך של התבוננות לגבי דפוסי ההתנהגות, המחשבות, הרצונות, המטרות שלנו… למשל, אם אני רוצה לשפר את היכולת של סדר וארגון בחיי. כדאי שאתבונן מה המצב הקיים ואיפה יש קשיים, או מקומות לשיפור. תהליך המודעות מתקיים בדרך כלל לגבי הזמן הנוכחי, אבל כמובן, גם לגבי העבר והעתיד.

למידה של טכניקות ותרגילים: בתוך חומר הלימוד של הקונג פו שלנו, קיימות אלפי טכניקות ותרגולים שונים ומגוונים, המתאימות למצבים ספציפיים וכלליים. בדרך כלל ידיעה של תרגיל שמטרתו שיפור הסדר והארגון בחיי, גם תתמוך בתרגול של נושא כמו: הגשמת המטרות שלי. כל למידה של תרגול וטכניקה, עוזרת לי להבין את המערכת טוב יותר וכך גם להגיע אל התרגול בנושא אחר ,פתוח ומוכן יותר לעבודה. ניתן לדמות את הרעיון לכך שתרגול גופני של ריצה, יביא אותי מוכן יותר לתרגול של שחייה למשל(כבר שיפרתי סיבולת לב ריאה למשל). אנו לומדים איך לבצע את הטכניקות ובהמשך גם מעבירים אותם לתלמידים אחרים.

תרגול טכניקות ותרגילים: מישור זה מייצג את התהליך המשמעותי ליצירת השינוי, או השיפור הראשוני. במהלך השיעורים אנו מתרגלים את הטכניקות בעזרת מדיטציות שונות, עבודה עם פרטנרים, שימוש בעזרים שונים ובעזרת תרגילי תנועה. נוכל לתרגל למשל את היכולת להגשים מטרות בעזרת שימוש בכלי כתיבה לגבי מטרה שארצה לשפר: מה לשפר, מתי אבצע, קשיים שעשויים להופיע, עזרים שאשתמש בהם… אני אוכל גם לתרגל זאת בעזרת הדמיון ושימוש במסלולים עצביים. או, לתרגל זאת בעזרת תנועה. הווה אומר, להציב לעצמי למשל מטרה תנועתית, כמו לעבוד על בעיטה, כשאני: רפוי, מדויק, שואף ליהנות ושומר על הפנים שלי.

השפעה גלויה וסמויה של הטכניקה על חיי: ככל הנראה החלק העוצמתי ביותר שהשיעורים מקנים ,נמצא ביכולת לשפר ולפתח את החיים שלי בכל רובד. בשיעורים, הטכניקות והמדיטציות עוזרות לי להעצים את הלמידה והביצוע של אמנות הלחימה, או של תרגול הצ'י קונג. אבל ההשפעה המשמעותית יותר היא בכך שאנחנו מתחילים להתנהל אחרת בחיינו. כל טכניקה ותרגול בשיעור ישנו את האופן שבו אני מתנהג, עובד עם המחשבות והרגשות שלי, מבצע את היעדים שלי, מתקשר עם האנשים והסביבה שמקיפה אותי…התהליך מתנהל בשני מישורים:

ברמה הגלויה שבה אני נמצא במודעות למה שקורה ומסוגל לבחור את מה שיהיה לי יותר יעיל ונכון על סמך מה שחוויתי והבנתי מתוך התרגולים בשיעורים.
ברמה הסמויה יתרחשו שינויים חיוביים מדהימים מבלי שנשים בכלל לב לכך, אלו המתקיימים בתת המודע שלנו.